oyun

ÇOCUKLAR DÜNYAYI OYUN VE OYUNCAKLARLA KEŞFEDİYOR

“Oyunların, çocukların kişilik ve zihinsel gelişimlerinde, sosyal beceriler edinmesinde önemli bir yeri bulunuyor” Bu söylem günümüzde artık tüm uzmanlar tarafından onaylanmakta. Yani, çocuk, oyun ve oyuncakları yoluyla çevresindeki dünyayı keşfediyor.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Handan Asude Başal da bu görüşte.

Prof. Dr. Başal yaptığı açıklamada, çocukların özellikle 3-4 yaşlarında “ben merkezci” olduğunun üstünde durdu, çocukların bu dönemde sahip oldukları hiçbir şeyi asla başkalarıyla paylaşmadığını vurgulayan Başal, şöyle devam etti:

“Oyun ortamında çocuk, verme, alma ve paylaşmayı yani çok önemli bir sosyal davranışı öğreniyor. Oyunların, çocukların kişilik ve zihinsel gelişimleriyle sosyal beceriler edinmesinde önemli bir yeri bulunuyor. Çocuk, oyun ve oyuncakları yoluyla çevresindeki dünyayı keşfediyor, araştırma ve merak duygusu artıyor. Dolayısıyla oyunların zeka gelişimine çok büyük katkısı var. Oyunlar aynı zamanda çocukların sosyal beceriler kazanmasında çok önemli bir rol oynuyor.”