ankara[1]

Ankara’da Çocuklarınızı Gezdirebileceğiniz 10 Mekan

Başkent Ankara, tarihi ile cumhuriyetimizin doğuşunu bizlere en güzel anlatan yerlerden birisi. Meclis binaları, ilk dönem cumhuriyet mimarisi örnekleri, devlet kurumlarıyla yeni doğmuş bir devletin izlerini taşıyan bir şehir olan Ankara, çocuklar için milli şuur kazandırılabilecek bir şehir. Sadece cumhuriyet dönemi değil, ondan öncesine de ait birçok iz barındıran başkent, günümüzden örneklerle de önemli bir şehir. Bu kapsamda biz de sizler için, çocuğunuzla Ankara’da gezebileceğiniz 10 mekanı listeledik.

1- Anıtkabir

Anıtkabir

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu ve 1953 senesinden beri ziyarete açık olan bu anıt mezar, sadece ilk cumhurbaşkanımızın değil, İsmet İnönü ve Cemal Gürsel’in de kabirlerinin bulunduğu bir anıt mezardır. Müzesi ile yakın tarihimize ait önemli eserlerin bulunduğu Anıtkabir, çocuklarda milli bilinç oluşması açısından önemli bir yer.

2- Ankara Kalesi

Ankara_Castle

M.Ö. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kale, Ankara vilayetinin tarihini de bizlere göstermektedir. Altındağ ilçesinde bulunan tarihi kale, sadece surları ile değil, tarihi Ankara Evleri ile de meşhurdur. Ankara’nın ilk yerleşim yeri olarak kabul edeceğimiz bu mekan çocuklarınızın, başkentin tarihi hakkında bilgi almasını sağlayabilir.

3- 1. Meclis Binası

War_of_Independence_Museum

Ankara’da toplanan meclisin ilk binası olan 1. Meclis Binası cumhuriyete giden yolda atılan en büyük adımlardan biriydi. Meclis burada toplanmış, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştı. Şu an Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan bu binayı çocuklarınızla ziyaret edip bir devletin doğuşuna tanıklık edebilirsiniz.

4- 2. Meclis Binası

cumhuriyet muzesi

TBMM’nin 1924-1960 tarihleri arasında toplandığı bu bina cumhuriyetin ilk yıllarının şüphesiz en büyük şahididir. Önemli kararların alındığı, birçok başbakan ve milletvekili görmüş bu bina bugün Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılmaktadır.

5- Türkiye Büyük Millet Meclisi

tbmm

3. Meclis Binası olarak da bilinen TBMM, 1960 yılından beri meclisin toplandığı ve ülkemizin egemenliğinin sembolü olan binadır. Her köşesi, ülkemizin geçmişinden izler taşıyan TBMM binası çocukların özellikle görmesi gereken önemli yerlerden birisidir.

6- Hacı Bayram Camii

Ankara’nın manevi kalelerinden birisi Hacı Bayram Camii’dir. 1427 yılında yapımına başlanan bu eser 1 sene sonra ibadete açılmıştır. Ankara’nın ilk yerleşim yerine yakın bir muhitte bulunan Hacı Bayram Camii, yanındaki Augustus Tapınağı ile beraber şehrin en eski tarihi eserlerindendir.

7- Augustus Tapınağı

augustus

Hacı Bayram Camii’nin hemen yanında yer alan ve M.Ö. 25 yılında yapıldığı tahmin edilen bu Roma tapınağı Ankara’nın en eski eserlerindendir. Bugün kalıntıları kalmış olsa da görülmesi gereken yerlerden birisidir.

8- Gençlik Parkı

Genclik_Park_2012_02

Ankara’nın en büyük parklarından birisi olan Gençlik Parkı 1943 yılında hizmete açılmıştır. İçerisinde yapay gölü ve lunaparkı bulunan park günün yorgunluğunu atabileceğiniz güzel bir mekan.

9- Etnografya Müzesi

etnografya1

Mütevazı binası ve içeriği ile ziyaretçilerini bekleyen Ankara Etnografya Müzesi içerisinde, Osmanlı’nın son dönemi ile cumhuriyetin ilk yıllarının halk yaşamına dair eserleri görebiliyorsunuz. Çeşitli sergi salonları altında sergilenen eserler, kıyafetler, hat tabloları, çini eserleri, günlük yaşam örnekleri, bakırcılık vb. gibi metal işlerine dair örneklerden oluşuyor.

10- Atatürk Orman Çiftliği

aoc

Ankara’nın, iklimi dolayısıyla bir ormanı olmayışı ve tarımsal faaliyetlerin kısıtlılığı neticesinde bizzat Atatürk tarafından kurulmuş ve orman haline getirilmesi için çalışmalar yaptırılmış gayet büyük bir alana kurulu Atatürk Orman Çiftliği, ziyaretçilere açık alanları ile hem bir milletin nasıl imkansızı başarabileceğine hem de bozkırın ortasında bir vaha gibi duran ormanına şahit olabileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz Atatürk Orman Çiftliği, Ankara’nın görülmesi gereken yerlerinden birisidir.

Ankara, sonradan kurulmuş ve büyümüş bir şehir olsa da başkentliği sonuna kadar hakeden bir azimle var olmuştur. Ankara’da gezilip görülecek o kadar çok yer olmasına rağmen en önemlilerini yazmaya çalıştık. Çocuklarınıza tarihten yapraklar sunabileceğiniz gezi turunuza listemizden eserleri de dahil edebilirsiniz.