code-a-pillar

Code-a-pillar ile Çocuklar Algoritma Öğreniyor

Analitik düşünme becerisi bilgi teknolojileri ile birleştiğinde ortaya yazılım çıkmaktadır. Yazılım her ne kadar çalışan, uğraşan ve tecrübe edinen insanların kolaylıkla yapabileceği bir şey olsa da, analitik düşünme becerisi olan kişiler bu konuda lider olan kişiler olmaktadırlar. Dolayısıyla, analitik düşünme becerisi olan kişiler, küçük yaşta bu becerilerini geliştirdiklerinde ileride adını sıkça duyacağımız yazılımcılardan olabilirler. Günümüzde çocukların kodlamayla ilişkisi gelişiyor ve bunu da onlara oyunlar sağlıyor. Çocuğun analitik düşünme becerisini geliştirip ona algoritmanın temellerini öğreten oyunlar çocuğun ileride iyi bir yazılımcı olmasına fırsat sağlıyor. Biz de, çocuklarınıza algoritmanın temellerini öğreten bir oyunu bu kapsamda inceledik: Think & Learn Code-a-pillar

Oyun, bölümlerden oluşan yapısı ile zorluk derecesi artacak şekilde tasarlanmış. Oyuna başlandığında tırtılı hareket ettirecek yön işaretleri veriliyor ve bunların yoldaki boşluklara yerleştirilmesi isteniyor. İlk aşamada sadece ileri yön işareti bulunuyor ve yerleştirmeden sonra hedefe tıklayarak tırtıl hareket ettiriliyor. Bu aşamadan sonra renk ve sayıların öğrenildiği aşamaya geçiliyor. Burada tırtılın istediği renk ve sayıda yaprakların tırtıla yedirilmesi isteniyor. İlk bölüm bu şekilde bitiyor ve diğer bölümler de benzer mantıkla devam ediyor. Geçilen her aşamada zorluk da artıyor. Mesela sonraki aşamalarda tırtılın gideceği yola sadece yön okları değil “yaprağı ye”, “tırman” işaretleri de ekleniyor. Bu bölümde çocuk, her aşamada bir komut çalıştırtarak aslında algoritma mantığını öğreniyor ve kodlamaya da bir şekilde giriş yapmış oluyor.

Oyun, çocukların yön, konum, renk ve şekil bilgisi edinmelerine yardımcı oluyor. Analitik düşünme, algoritma becerisi kazanmalarını sağlıyor.

Ebeveynlere Tavsiye:

Çocuklarınızın eğlenerek oynayacağı ve onlara faydalı birçok şeyi kazandıran bu oyunu beraberce oynayıp onların daha verimli öğrenme gerçekleştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Oyunun bir de oyuncağı bulunduğundan, oyuncakla bu oyunun oynanması daha faydalı olabilir.

Öğretmenlere Tavsiye:

İlkokul öğrencilerinin, özellikle 1 ve 2. sınıf öğrencilerinin, oynamalarının oldukça faydalı olacağı bu oyunu ailelere tavsiye edebilirsiniz.

appstore AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi  Yönerge takibi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi
Matematik  Algoritma öğrenimi
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Neden-sonuç ilişkisi kurma, problem çözme, planlama, karşılaştırma, anlam çıkartma
Kavramsal Beceri Yön, konum, eşleştirme, renk, şekil
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet:
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar:
Tüketim:
Geliştirici Fisher-Price
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi http://www.fisher-price.com/en_US/brands/think-and-learn/index.html
Kategori Eğitim
Boyut 70,7 MB
Yaş Sınırı 4 yaş üstü
Platformlar iOS, Android