merged

Merged! Matematiksel Zekayı Geliştiriyor

Çocuklarda matematiksel zekanın gelişmesi için birçok uygulama yapılır. En basiti sayı saymayı öğretmektir. Çocuk, okula başlayıncaya kadar ve ondan sonrasında bu tip uygulamalarla sıkça karşılaşır. Çocuğun alıştırma yapması, yardımcı araçları kullanması vb. gibi faaliyetleri onu matematik konularında başarılı yapar. Biz de, hem zihinsel gelişime destek olan hem de matematiksel zekayı geliştirebilen bir oyunu inceledik: Merged!

Oyun, 5×5 toplam 25 kareden oluşan bir zemin üzerinde, 1’den 6’ya kadar sayı ve M harfinden oluşan 7 adet taş ile oynanmaktadır. Taşlar rastgele şekilde ikişerli ya da tek tek gelmektedir. Oyunca, bu taşları uygun yerlere yerleştirip 3 tane aynı sayıyı bir araya getirmelidir. 3 tane aynı sayı bir araya gelince bir üst sayıya dönüşüyor. Diyelim ki 3 tane 4’ü bir araya getirdiniz. Bu 4’ler birleşip 5’i oluşturmaktadır. Bir süre sonra dolmaya başlayan oyun alanını ise 3 adet M harfinin bir araya gelmesi temizlemektedir. Bu M harfleri bir araya gelip birleşince etrafındaki 8 kareyi yok etmektedir.

Oyunda altın kazanma sistemi bulunuyor. Oyun sırasında alınan puanlarla altın kazanılıyor ve bu altınlar oyun sırasında istenmeyen parçaları temizlemek için kullanılabiliyor. Bu sayede o tur daha fazla oynanmış olabiliyor. Oyunda her ne kadar puan sistemi yavaş işlese de, zincirleme birleşimlerde puan katlanarak artıyor. Mesela 3 tane 1, 2 tane 2’nin yanında birleşince bu 2’ler de birleşip 3’ü oluşturuyor ve puan katlanarak alınıyor. Bu sayede daha fazla altın kazanılıyor ve sıralamada üst basamaklara çıkılabiliyor.

Oyun çocukların hızlı karar alma, planlama, strateji kurma gibi kazanımlar elde etmesine imkan tanıyor. Ayrıca analitik zekayı geliştirip zihinsel gelişime katkı sağlıyor ve matematiksel zekanın da kuvvetlenmesini sağlıyor.

Ebeveynlere Tavsiye:

Oyunda sık sık reklam gösterimi yapılmaktadır. Bunun için reklamsız sürümü satın alabilir ya da interneti kapatabilirsiniz. Ayrıca, sadece çocuklara yönelik olmadığından tüm yaş gruplarına hitap eden bu oyunu çocuklarınızla oynamanız, onlarla güzel zaman geçirmenize fayda sağlayabilir.

appstore AndroidMarketLarge

Konular
Dil ve Okuma-Yazma Öğrenimi
Fen/Doğa ve Bilim
Genel Kültür
Hobi  Zeka oyunu
Matematik  Toplama işlemi
Sanat
Kazanımlar
Düşünme, Yorumlama, Yargılama Becerileri Problem çözme, planlama
Kavramsal Beceri Yön, konum, eşleştirme, renk, şekil
Dikkat Belirli uyarıcıları arama
Hafıza
Öz Denetim/Otonomi  İnisiyatif alma
Sosyal-Duygusal Gelişim
Değerler Eğitimi
Yaratıcılık
Teknik Beceriler  Analitik düşünme
Değerlendirmeler
Olumlu Mesaj:
Korku & Şiddet:
Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar:
Tüketim:  Oyun içi reklam gösterimi ve yükseltme seçenekleri var.
Geliştirici GramGames
Fiyat Ücretsiz
Oyun Web Sitesi  http://merged.it/
Kategori Yapboz
Boyut 64,4 MB
Yaş Sınırı 8 yaş üstü
Platformlar iOS, Android