104162[1]

Çocuklar Bayramın Ruhunu Nasıl Keşfetmeliler?

Bir toplumu bir arada tutan en önemli unsurlardan birisi kültürdür. Kültür, toplumun ortak hafızası ve davranış biçimidir. Kültür aynı zamanda toplumu şekillendirir, ona yön verir. Kültürü güçlü toplumlar da başka toplumlara ilham verir ve onlardan her zaman bir adım öndedirler.

Ülkemiz, kültür bakımından birçok devletten daha köklü bir geçmişe sahiptir. Toplumun, toplum olarak yaşamayı öğrenmesi ve bunu da bireyselleşmeden koruyarak bugünlere kadar getirmiş olması ülkemizin dünya çapında söz söyleme hakkına sahip olmasını sağlamıştır. Her ne kadar, son zamanlarda kültürümüz erozyona uğrasa da hala onu koruyor oluşumuz geleceğe dair umutlarımızı tazelemektedir. Gelin görün ki, geleceğe dair umutlarımızın taze olması, kültürün nesillere aktarılmasıyla mümkün olabilir. Bu toplumu bir arada tutan şey kültürse, kültürü de geleceğe taşıyacak olan mevcut nesildir. Mevcut nesil, gelecek nesle kültürü aktararak devamlılığı sağlar ve kültürün gelişmesine katkıda bulunur.

Kültür ile ilgili o kadar anlattığımız şey, kültürümüzün bugünlerdeki en güzel yansımalarından birinin sebebiyledir. Bayramlar kültürümüzün en önemli yapı taşlarındandır. Aile bağlarının sağlam olmasını, akrabalık ilişkilerinin kuvvetlenmesini, büyüklerin sayılıp küçüklerin sevilmesini sağlar bayramlar. Ve bayramları en çok sevenler de çocuklardır. Çocuklar, bayramlarda, bayram ruhunu yaşarlar ve aile bağlarını, akrabalıkları, büyüklere saygıyı kavrarlar ve duyuşsal gelişimlerini gerçekleştirirler. Peki bu nasıl mümkün olacak ve çocuk bayram ruhunu nasıl keşfedecek? Çocuğun kültürümüzün yansıması olan bu en güzel zaman diliminden maksimum fayda sağlaması için şunlara dikkat edilmesi gerekir:

1- Bayramlaşma:

bayram

Bayramı bayram yapan bayramlaşmalardır. Çocuk ev ahalisi ile, apartmandaki amcalar, teyzeler, sokaktaki komşularla bayramlaştırılmalı ve başka insanlara sevgi duymayı, onlara saygılı davranmayı bayramlarla öğrenmeli.

2- Şeker Toplama:

seker

Bayram demek çocuk için şeker demek. Yaşanılan yerdeki komşuları ziyaret etmek, onlarla bayramlaşmak ve bu sırada şeker toplamak çocuğun bayramın ruhunu keşfetmesi ve ondan maksimum mutluluk almasını sağlar. Harçlıkları da saymıyoruz bile 🙂

3- Akraba Ziyaretleri:

akraba

Bayram akraba ziyareti demektir aslında. Toplumu bir arada tutan sosyal bağların güçlenmesi akrabalar arasında birlik ve ziyaretlerin olması ile mümkündür. Bu sebeple, çocuklarla mutlaka akraba ziyaretinde bulunulmalı ve akrabalar onlara tanıtılmalı.

4- Harçlık veya Hediye Vermek:

harclik

Bütün bir sene boyunca çocuğun bayramı beklemesinin en büyük sebeplerinden birisi harçlıktır aslında. Alacağı bir dondurmayı komşu amcanın ısmarlamış olmasıdır aslında. Çocuğun, arkadaşlarıyla birlikte bir şeyler almalarını harçlıklar sağlar. Belki aile büyüklerinin büyük miktardaki harçlık vermeleri çocuğun büyük şeyler almak için hayal kurması ve bunun için tasarruf yapmasını bile sağlayabilir. Bir de hediyeler var tabii ki. Her ne kadar bugünün çocukları maddi anlamda doyum noktasına ulaşmış olsalar da, onlara ufak hediyeler vermek bayramları bayram yapmaya fırsat sağlayabilir.

5- Hasta Ziyareti:

hasta

Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan şey, insanların birbirine olan sevgisidir. Hastalara moral vermek, onları ziyaret etmek diğer zamanlarda da kıymetli olduğu gibi bayramlarda da kıymetlidir. Hasta akrabalar varsa, onları ziyaret edip moral vermek ve duruma göre çocuğu da bu iyilik halkasına dahil etmek onların sosyal ilişkileri kavramalarına fırsat sağlayacaktır.

Çocuklar, bayramları birer kurtarılmış zaman dilimleri olarak görmeliler aslında. Sıradan günler olarak, bir tatil zamanı olarak bakmamalı, senede birkaç kere gelen olağanüstü zamanlar olarak bilmeli ve ona göre hareket ettirilmelidir. Bu, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması, sosyal bağların kuvvetlendirilmesi ve azıcık zaman dilimleri de olsa birbirimizi karşılıksız sevmemizi sağlayacaktır. Çocukları bayramsız bırakmayın.

İyi bayramlar 🙂