kizilderili[1]

Kitap Önerisi: Küçük Ağaç’ın Eğitimi

Eğitim, bir ömür boyu devam eden bir süreçtir. Ve öğretim gibi, okulla sınırlandırılmaz. Eğitim, bir öğretmenden alındığı gibi anneden, babadan, dededen, komşudan veya akrabadan da alınabilir. Hayatın kendisi, son anına kadar bir eğitim sürecidir aslında. Biz de, klasikleşmiş bir eseri, eğitimi ele alan ve onun çevresinde farklı bir hikayeyi bizlere ulaştıran, “Küçük Ağaç’ın Eğitimi – The Education of Little Tree” kitabını sizlere tanıtmak istedik.

Kitap, küçük yaşta anne ve babasını kaybeden bir çocuğun, “Little Tree – Küçük Ağaç”ın hikayesini anlatmaktadır. Büyükanne ve büyükbabasının yetiştirdiği Küçük Ağaç, onların hayat tecrübelerinden kaynaklanan öğütleri ile yetişir. Bir çocuğun eğitimi hakkında önemli detayları bulunan bu kitap Forest Carter tarafından yazılmıştır ve iddialara göre aslında kendi otobiyografisini yazmıştır.

Pedagoglar tarafından anne-babalara önerilen bu kitabı biz de sizlere öneriyoruz.

Kitap hakkında yayınevinin sitesinde yer alan açıklama:

Sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü, samimiyeti, Kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap…

Egemenlik ve güç tutkusu peşinde koşan Beyaz Adam’ın acımasızca yok ettiği Çerokilere ithaf edilen bu kitap, insanı umursayan, acılarını paylaşan, yaşamın bütünselliğini savunan bir kültürün mesajı… Evrensel dostluk ve barışın hikâyesi… İnsani duyarlılığın görkemli direnişi… Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hâkim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi… Heidi, Küçük Prens, Şeker Portakalı ve Martı’daki samimiyeti, dürüstlüğü özleyenler; coşmak, sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek, doya doya ağlamak isteyenler için… En çok da kitle iletişim araçlarının kölesi olanlar, yaratıcılığı körelten eğitimi sorgulamak isteyenler için…

Kitabın künyesi:

Yazar Forest Carter
Yayınevi Say Kitap
Sayfa Sayısı 280
Kapak 91851[1]