generation_m

Ebeveynler ve Eğitimciler için Kitap Önerisi: Ben Nesli

70, 80 ve 90’lı yıllarda doğmuş nesil “Generation Me” yani “Ben Nesli” olarak adlandırılır. Kayıp kuşaktan sonraki nesil olduklarından, eğitim sistemi ve yetiştirilme tarzları ile özgüveni yüksek ve iddialı nesildir. Ama eksik kalan tarafları vardır: Depresif ve kaygılıdırlar.

Psikolog Jean M. Twenge, dahil olduğu bu kuşağı araştırmış, yaklaşık 1,3 milyon kişi üzerinden veri toparlamış ve ortaya güzel bir çalışma çıkarmış: Ben Nesli. Kitap, bu kuşağın ve bu kuşağın yetiştirdiği kuşağın özgüveni yüksek, iddialı, açık fikirli ve hırslı olmalarına rağmen neden sinik, depresif, yalnız ve kaygılı olduğunun üzerine kurulu. Yazar, yaptığı araştırma ile bunun sonuçlarını ve analizlerini okuyucuyla paylaşıyor.

Ben merkezli insanların sorunlarına odaklanan ve çocuk sahibi ailelerin özellikle okuması gereken bu kitap, büyük bir araştırmanın bir ürünüdür.

Kitaptan bir parçayı sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Günümüzde çok az insan “mükemmel hayat” amacına ulaşabiliyor. İnsanların çoğu, endişeli ve depresif. Martin Seligman, “Sanki bir salak çıkmış da normal insan olmanın çıtasını yükseltmiş gibi” diye yazıyor. Ben Nesli’nin yükselen beklentilerinin kökeni, kendine odaklanmaya dayanıyor. Yaşamımız boyunca kulağımıza çok özel olduğumuz fısıldandı, zengin ve ünlü olmayı hak ediyoruz. Ayrıca iş ve aşk gibi hayatın her alanında tatmin olmayı bekliyoruz. Oysa herkes görkemli evlerde yaşamıyor, çoğu kişinin işi, ekonomik zorluklar yüzünden heyecan verici değil. Mükemmel bir adamla evlenebilirsiniz ama o, her zaman sizin ruh ikiziniz olmayacaktır. Bireysel arzularımıza fazlasıyla odaklanıyor fakat içimizde büyük bir boşluk hissediyoruz ve bu durum genelde depresyonla sonuçlanıyor. Ancak tatminsizliğimizi sadece bireyciliği suçlayarak açıklayamayız.

Depresyon sadece hayattan çok şey beklediğimiz için değil, aynı zamanda yaşam şartları zor ve hayat çok pahalı olduğu için gerçekleşiyor. Bir şeyin en azına bile ulaşmanın çok zor olduğu bu devirde, Ben Nesli, hep daha fazlasını istiyor. Filmler, ihtişamlı meslekleri olan kişilerle dolu, ancak iyi bir üniversiteye girmek günden güne zorlaşıyor. Küçücük evler bile insanların alım gücünü zorlarken, diziler köşklerde çekiliyor. Sanki biri bizimle dalga geçiyor. Zengin olacağımızı umarak yetiştiriliyoruz ama cebimizdeki para, kötü bir apartman dairesinin kirasını ödemeye bile yetmiyor.

Kitabı almak ve okumak isteyenler için:

Yazar Jean M. Twenge
Yayınevi Kaknüs Yayınları
Sayfa Sayısı 384
Kapak ben_nesli_2.baski_web[1]