okul-oncesi-egitimin-onemi

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Çocuk eğitiminde, okul öncesi eğitimin önemi çok büyüktür. Çocuğun geleceğinde sahip olacağı tüm değerler; bu temel eğitimle gelişimine katkıda bulunacaktır.

Okul öncesi iyi eğitim alan çocuklar aktif ve sosyal bir birey olma konusunda daha etkili ve girişken bir yapıya sahip olmayı başarıyorlar. Aile ve arkadaşlarıyla olan iletişimi saygı çerçevesi içerisinde, etrafına karşı barışçıl ve paylaşımcı olmayı öğreniyorlar.

Okul öncesinde bilinçli eğitim alan bir çocuk, okul çağında da düzenli bir şekilde devam ediyor. Kültürel ve sosyal açıdan daha sağduyulu bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlıyor.

Ailede eğitim konusunda toplum olarak yeterli hale gelebilmemiz için, kişiselliğinin gelişmesi açısından hem oyun hem de eğitimsel çalışmaları aynı anda sağlayabilmemiz gerekiyor. Bu konunun üzerine düşerek hem ailenin davranışlarını düzenlenmesini sağlıyor hem de çocuğa katkı olması açından gelişimi destekliyor.

Aile içerisinde eğitimin iyi verilememesinin en önemli sebeplerinden biri; eğitimin anne-babanın eğitimsiz kalması. Çünkü eğitim sadece çocukların temel ihtiyacı doğrultusunda verilmez. Çocukların kişilik kazanması için ve yeteneğinin ortaya çıkması için bilinçli bir şekilde verilmelidir.

Okul öncesinde eğitimin sağlanması ile çocuk; hayata nasıl hazırlanacağı konusundan güçlenmeyi öğrenir.