okul-oncesi-cocuklar

Okul Öncesi Çocuklara Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Okul öncesi çocuklarının gelişimlerinin en önemli parçası oyun ve oyuncaklardır. O kadar çok çeşitli oyuncak var ki, çocuklar için hangisinin en doğru olduğunu anlamakta anne-babalar da haliyle zorlanabiliyorlar. Ancak ebeveynler ve öğretmenler, oyuncak seçerken açık uçlu, çocuğu oyun kurmaya teşvik eden, yaratıcılığını ve bilişsel gelişimini destekleyen oyuncaklar seçmeye özen göstermeli. Ne tarz olursa olsun, okul öncesi yaşlardaki çocuklar için öncelikle sağlıklı malzemelerden yapılmış, yaş gruplarına uygun ve gelişimlerini destekleyen oyuncaklar almaya özen gösterilmeli. Peki doğru oyuncağı bulmak için başka nelere dikkat etmeli?

  1. İlgi Alanlarını Keşfetmek: Çocuğun neyle oynamaktan daha çok zevk aldığını gözlemleyip, ilgi alanını destekleyecek ve geliştirecek oyuncakları almaya yönelinebilir.
  2. Müzikle Yakınlaştırmak: Anne karnından itibaren çocuklara müzik dinletmenin, onların zeka gelişimine faydası olduğu biliniyor. Çocuklar için yapılmış onlarca çocuk CD’leri arasında klasik müzik uyarlamaları, en güzel pop şarkılarının uyarlamaları, enstrümantal müzikler, ninniler, etnik müzikler gibi birçok müzik ruhunu öğretecek melodiler dinletilebilir.
  3. Dayanıklı Oyuncaklar Tercih Etmek: Oyuncakların kırılması durumunda parçaları çocuklara zarar verebileceği için dayanıklı ve sağlam malzemelerden yapılan oyuncaklar tercih edilmeli.
  4. Motor Becerilerini Geliştirici Oyunları Tercih Etmek: Değişik seviyelerde yap-bozlar, yapı setleri, bloklar ve legolar çocuğunuzun ince motor gelişimine yardımcı olur.
  5. Hayal Gücünü Geliştirecek Ortam Sağlamak: Çocuğunuza resim defteri, el işi kağıtları, keçeler, çocuk makasları, yapıştırıcı, kurdele, tüyler gibi kırtasiye malzemeleri sunun. Bırakın gerisini çocuğunuzun hayal gücü halletsin.
  6. Çocuklara Uygun Masa Oyunları Almak: Board oyunları denilen masa oyunları, çocuğunuzun yaşına uygun seçildiği takdirde hem eğlenceli, hem öğreticidir. Çocuklar hem ekip olmayı öğrenir, hem de kurallara uygun davranmayı.
  7. Çocukların Hayal Gücünü Arttıracak Kostümler Almak: Çocuklar renkli ve farklı kostümlere bayılır. Siz de onlara bu tarz kostümler alarak hem hayal güçlerini arttırabilir, hem de başkasıymış gibi davranma fırsatı vererek empati duygusunu güçlendirebilirsiniz.