cocuk_ve_dijital_oyun

Çocukları Teknolojiden Uzak Tutmak mı, Yoksa Onları Yönlendirmek mi?

Yüksek performanslı teknoloji ürünler geliştirme şirketi Quadro, son araştırma sonuçlarından derlediği sonuçları anne-babalarla paylaştı. Paylaşılan sonuçlar çok öngörülebilir olmasının yanı sıra aslında bir yandan da oldukça çarpıcı.

Z kuşağı çocuk ve gençlerin tüketici olmaktan çok üretici olmayı tercih ettikleri günümüzde, araştırma sonuçlarını incelediğimizde özellikle eğitim ve oyun amaçlı teknoloji kullanımının çok yüksek seviyede olduğu anlaşılıyor. Bu çocukların ve gençlerin, download toplumundan; upload toplumuna hızlı bir geçiş yaptığı da kabul edilen görüşler arasında.

Ebeveynlerin % 62,50’si çocuklarının gelecekte bilişim sektöründe çalışmasına olumlu bakıyor. Teknoloji kullanım amacına bakıldığında ebeveynlerin en çok araştırma için, çocukların ise oyun için teknolojiyi kullandığı görülüyor.

Bir başka açıdan bakıldığında ise bazı kesim ve kişilerin teknolojinin çocukların hayatında ”bir tehlike” olduğunu düşünmeleri de dikkat çekiyor. Gelişmekte olan global teknolojiye bu kadar hızlı ve iyi uyum sağlayabilen bir ülke olarak Türkiye’nin gelecek nesillerinin, bu düşünce yapısında olması biraz çelişkili bir ortamı beraberinde getiriyor aslında. Bu konuda uzmanlar, ebeveynin doğru yönlendirmesi ve beraber öğrenmenin önemine de parmak basıyor. Gelecekte Türkiye’yi ileriye götürecek olan çocuk ve gençlerimizin ancak global teknoloji ile iç içe olması doğası ile bilim ülkesi olabileceğimiz de vurgu yapmadan geçemiyorlar.

Türkiye ve Büyüyen Dijital Oyun Dünyasına Bakış

Çoğunluğun genç ve çocuklardan oluştuğu oyun sektörüne bakacak olursak şimdilerde Türkiye Hükümeti 300 milyon dolara ulaşan dijital oyun pazarının geliştirilmesi için yeni bir stratejiye hazırlandığı bilgisini aldık. Bu çerçevede Türkiye’nin dijital oyun ihracatı yapması dahi hedefleniyor. Ekonomi Bakanlığı ve Teknoloji Bakanlığı, 30 milyona yakın oyuncunun olduğu Türkiye’de yerli oyun kültürünün geliştirilmesi ve ‘yabancı oyuncuların’ yerlilerle ortaklık kurmasını destekleyen planlarına başladılar bile.

Çocuklar için Bilişim Zirvesi yapıldığında ”Teknolojiye Doğan Çocuklar” diye ortak bir söylem ortaya atılmıştı. Bu zirvede diğer bir söylem de şuydu: ”4 yaşında çocukların kod yazdığına şahit olduğumuz yeni teknoloji çağında bırakalım da çocuklarımız gelişime ayak uydursun. Çocuklarımıza teknolojiden uzak tutmak yerine , hem kendimizi hem de onu eğitip, bilinçli bir şekilde teknolojiye yönlendirmeliyiz. Gelecek, teknolojiyi sadece tüketenlerin değil, erken yaşta onu üretmeye başlayanların elinde olacak, 21. yüzyıl bize bunu söylüyor.”