dijital_oyun_cocuklara_zararlimi

Çocuklara Dijital Oyunlar Şart!

Dijital çağda, artık çocuklarımız bu teknolojilerle neredeyse anne karnında tanışıyor. Y Nesli bilgisayarlarla, lise çağlarında, daha yaşlılarımız ise üniversiteyi bile geçiyorum neredeyse profesyonel iş hayatında hasbelkader tanıştılar.

2015’e baktığınızda ”Yeğenim 4 yaşında ama Ipad’i benden iyi kullanıyor” ya da ”18 aylık kızım bilgisayarı kendi açıp kapatıyor” gibi diyaloglara artık hepimiz çok aşinayız. Peki bu kadar erken yaşta dijital oyunlarla tanışan çocuklarımıza bunun bir zararı yok mu? Bu konuda bir çok bilimsel makale ve araştırma mevcut, görünen o ki ortak kanı, her gün belli miktarda oynanan video oyunlarının beyin gelişiminde faydalıdır.

Beyin Gelişimine Yararı Var

Bu konuda bilinçlenmek son derece önemli, çocuklara bu oyunları tamamen yasaklamak doğru değil. Onun yerine, uzmanlar, eğitici ve aynı zamanda eğlendirici oyunları bulup, belli zamanlarda oynamasının çocuklarımızın beyin gelişimine ve sağlığına yararlı olduğunu belirtiyorlar.

Dijital çocuk oyunlarının hafızayı canlı tutmaya, stres azaltmaya ve beyindeki nöron bağlantılarını artırmaya yaradığı, çeşitli zamanlarda farklı bilimadamları tarafından belirtildi, hala da bu konuda çalışmalar devam ediyor. Ayrıca Wii ve Xbox Kinect oyunlarını oynayanlar, sadece beyinlerini değil, vücutlarını da çalıştırıyorlar.

Her Şeyin Fazlası Zarar

Ancak pedagogların da da dediği gibi oynanılan süre çok önemli. “Her şeyin fazlası zarar!” şiarı burada da geçerli. Yani uzun süre dijital ortamda vakit geçiren çocuğun üzerinde bu bahsettiğimiz olumlu etkileri sayabilmemiz mümkün değil. Bu yüzden ebeveynler gerçek hayattaki motor becerilerinin gelişmesi yönündeki yönlendirmeleri de yapmalı ve her ikisinin de birlikte yürümesi hususunda çaba harcamalı.

Bu konuda çocuklarımızın en büyük yönlendiricisi biz olduğumuz için öncelikle dijital oyunlar konusunda bizim bilinçlenmemiz gerekiyor.