Dijital Oyun Tasarımı

Dijital Oyun Dünyası Nereye Koşuyor?

Bilgisayar ve Konsollardan El Cihazlarına

Lise yıllarımızda bilgisayar veya oyun konsollarında vakit geçirirken günümüzde akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde dijital oyunların her çeşidini her yerde görebilir hale geldik. Herkes bu rüzgara kapıldığı için eskiden oynanan bilgisayar ve konsol oyunları bile tekrar gündem bulmuş durumdalar.

Gündelik koşturmaca içerisinde sadece çocuklarımız değil bizler de kafa dağıtmak ve rahatlamak için akıllı cihazlarımıza sarılır hale geldik. “Ben hiç oymamam ki!” demeyin. Metroya, metrobüse ve otobüse bindiğinizde etrafınıza şöyle bir göz atın yeter.

Bütün bu yukarıdaki cümleleri önümüzdeki yıllarda daha da süratli gelişecek olan dijital oyun sektörüne dikkat çekmek için söyledik. Çünkü olay sadece eğlenmekten ibaret değil. Artık eğitimin her alanında oyunlar var. Bu da sektörün sadece eğlence ile sınırlı olmadığının ispatı aslında.

Türkiye’de Dijital Oyun Sektörü’nün Durumu ve Geleceği

Bilmeyenleriniz için daha güçlü bir iddiamız daha var. Tüm dünyada oyun sektörü 70 milyar dolarlık sinema/film pazarını geçmiş durumda. Türkiye’de de dijital oyun sektörünün 500 milyon dolar civarında bir hacmi olduğu söyleniyor. Oyun ve oyunsulaştırma (gamification) süreçleri hayatımıza artık o kadar grifit bir şekilde girmiş durumda ki bu rakamın yakın zamanda 1 milyar dolara çıkacağını da biz müjdelemiş olalım.

Bu yüzden global ekonomide yerli oyuncuların teşvik edilmesi, desteklenmesi ve özgün işlerin orataya çıkması için yol gösterilmesi çok önemli.

Yarın öbür gün çocuğunuz gelip de “Baba ben üniversitede Dijital Oyun Tasarımı okumak istiyorum!” derse sakın şaşırmayın. Dijital Oyun Tasarımı: Şu anda Bilgi Üniversitesi’nde halihazırda okutulan 4 yıllık bir program bu. 2015-2016 eğitim yılında ilk senesini geride bıraktı bile. Diğer üniversiteler de bu yıl müfredatlarına benzer lisans programlarını eklemeye başladı.

Görüldüğü gibi oyun tasarımı basit bir iş değil. Kreatifi, müziği, tasarımı, mühendisliği, yazılımı, senaryosu, seslendirmesi,  testleri ve daha nice detayı ile başlıbaşına bir disiplin.

Umarız bu yeni mezunlarla birlikte kurulan dernekler Türkiye’nin bu büyük pastadan aldığı dilimi zaman içerisinde büyütebilir.